Życie jest jak origami, sam je składasz...

czwartek, 19 maja 2011

Sztuka origami- co to takiego?


Cześć! W tym poście do wiecie się co to jest w ogóle orgiami, skąd pochodzi i różne inne ciekawostki!

Orgiami-sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.
HISTORIA
Praktyka origami powstała ok. roku 700. Pierwotnie z papieru tworzono dekoracje na ceremonie religijne, jednak z biegiem czasu zaczęto przyozdabiać również domy. W okresie Heian (794-1185) bardzo popularnym zwyczajem było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.
W okresie Edo dokonała się "rewolucja" origami. Zaczęto przycinać oraz nakładać kartki papieru, a popularność tej sztuki wzrosła niezmiernie. W okresie Meji zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie po dziś dzień uczą się origami - dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.
W 1797 r. w Japonii powstał pierwszy podręcznik origami, w którym pokazano 49 sposobów składania żurawia, japońskiego symbolu szczęścia i życia.
W Japonii origami jest szczególnie popularne wśród młodych dziewcząt. Origami w świecie spopularyzował Akira Yoshizawa w latach 50. XX wieku. W Tokio od 1990 r. istnieje organizacja JOAS (Japan Origami Academic Society) skupiająca miłośników origami. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci. Sztuka ta ma na świecie wielu zwolenników, tworzących takie organizacje, jak np. Origami-USA czy Brytyjskie Stowarzyszenie Origami.

Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego założenia składania tylko z pojedynczego kwadratowego arkusza papieru, jest origami modułowe. Większość modeli modułowych przedstawia bryły geometryczne o wysokiej symetrii.
 
MISTRZ ORIGAMI!

Eric Joisel (15 listopada 1956 - 10 października 2010) był francuskim artystą origami, który specjalizuje się w mokrym składaniu metody tworzenia sztuki figuratywnej rzeźby za pomocą kartki papieru i wody, bez użycia kleju i nożyczek.

Jest  to film o Eric Joisel :

W Polsce istnieje również Polskie Centrum Orgiami .Oto link do strony :

15 najlepszych rzeźb z papieru:

Rekord świata w długości lotu papierowego samolotu orgiami!

Takuo Toda prezes Japońskiego Stowarzyszenia Samolotów Origami, pobił rekord świata w długości lotu papierowego samolotu. Latający model utrzymał się w powietrzu przez 26,1 sekundy.
Samolot powstał z jednego kawałka papieru, bez użycia kleju czy nożyczek. Został on poskładany tak, jak składa się typowe samoloty z papieru.
Czułem olbrzymią presję. Wszystko jest ważne - wilgotność powietrza, temperatura, obecność ludzi - stwierdził Toda. Obiecał przy okazji, że z czasem jego papierowe samoloty pokonają granicę 30 sekund.
Osiągniecie Tody zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa. Wcześniej znalazł się tam inny jego rekord - lot papierowego samolotu, do którego zbudowania wykorzystano taśmę klejącą.

Źródła:
-www.wikipedia.pl
-linki podane wcześniej

                                                                                                                                             

Iga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz